South Carolina Arts Commission

South Carolina Arts Commission

Past FHA Recipients

Presented by the South Carolina General Assembly to practitioners and advocates of traditional arts significant to communities throughout the state.

2018

2017

  • Peggie Hartwell, Summerville – Narrative Quiltmaking
  • Sweetgrass Cultural Arts Festival Association, Mount Pleasant – Traditional Arts Organization
  • Dan and Norma Hendricks, Pickens – Advocacy, Bluegrass and Gospel Music

2016

  • Bill Harris, Chief of the Catawba Nation, Rock Hill – Catawba Pottery
  • Harold Clayton (posthumous), Gray Court – Advocacy, Bluegrass and Gospel Music

2015

  • The James Brothers, Lyman – Gospel Music
  • Betty McDaniel, Pickens – Advocacy, Southern Appalachian Culture

2014

  • Christopher Boutwell, Lexington – Bluegrass Music
  • Anita Singleton-Prather, Beaufort – Advocacy, Gullah Culture

2013

  • John Thomas Fowler, Boiling Springs – Master Musician, Performer, and Storyteller
  • Stanley Woodward, Greenville – Advocacy, Documentary Filmmaking

2012

  • Ashley Carder, Leesville – Fiddle Music
  • Marvin F. Grant, Georgetown – Hammock Maker
  • Stephen T. Ferrell, Edgefield – Advocacy, Alkaline-Glazed Pottery

2011

  • Willie Van Brailey, Orangeburg – Chair Caning
  • Florence Harris Wade, Rock Hill – Catawba Pottery

2010

  • Harold Wayne Turner, Pickens – Luthier
  • Freddie Vanderford, Buffalo – Piedmont Blues

2009

  • Joseph Legree, Jr., St. Helena Island – Cast Net Weaving
  • Donald Roper, Piedmont – Advocacy, Textile Mill Culture

2008

  • Will Moreau Goins, Columbia – Native American Traditions
  • Richard “Chip” Chipman, Moncks Corner – Advocacy, Bluegrass Music

2007

  • Lousie Miller Cohen, Hilton Head Island – Gullah Traditions
  • Alda Smith, Belton – Advocacy, Country Music

2006

  • Mac Arnold, Pelzer – Blues Music
  • Lena Allen Davis, Anderson – Shape-Note Music
  • T.C. Foster, Laurens – Old-Time Fiddling
  • Guy and Tina Faulk, Bethera – Advocacy, Bluegrass Music

2005

  • Nancy Basket, Walhalla – Native Basketmaking
  • Eugenia P. Deas, McClellanville – Gullah Storytelling
  • Cootie Stark, Greenville – Blues Music
  • Charles Summer, Buffalo – Old-Time Fiddling
  • Jack Doyle, Sumter – Advocacy, Traditional Storytelling

2004

  • Ted Brackett, Inman – Old-Time Fiddling
  • Willie Dereef, Pawleys Island – Bateau Building
  • Evelyn George, Rock Hill – Catawba Pottery
  • Gale McKinley, Anderson – Split-Oak Basketmaking
  • Larry Klein, Columbia – Advocacy, Bluegrass Music

2003

  • Maree Dowdey, West Columbia – Traditional Domestic Arts
  • George Herron, Springfield – Bladesmithing
  • Shell Johnson, St. George – Camp Meeting Horn Blowing
  • Loyd “Slick” & Steve McGaha, Pickens – Bones & Blues Guitar
  • Bill Kinney, Jr., Bennettsville – Advocacy, Folklife & Traditional Arts

2002

  • Harriett Bailem Brown, Mount Pleasant – Sweetgrass Basketmaking
  • James Brown, Aiken – Soul, Gospel, & Funk Music
  • Neil D. Cost, Greenwood – Turkey Call Maker
  • Together as One Hymn Choir, Rock Hill – Common Meter Spirituals
  • Jennings Chestnut, Sr., Conway – Advocacy, Bluegrass Music

2001

  • Bill Pinkney, Sumter – Gospel & Beach Music
  • Sonoco Men’s Club, Hartsville – Gospel
  • Al Wall, Charleston – Bluegrass & Western Swing Music
  • Willie Lee Williams, Varnville – Hashmaking
  • Marquetta L. Goodwine, St. Helena Island – Advocacy, Gullah Culture

2000

  • Avery Research Center for African American History and Culture, College of Charleston, Charleston – Advocacy, African American Folklife
  • Jeanette Gaillard Lee, Mount Pleasant – Sweetgrass Basketmaking
  • J.C. Owens, Pickens – Old-Time Fiddling
  • The Red White Family, Conway – Gospel

1999

  • Nola Harris Campbell, Rock Hill – Catawba Pottery
  • The Jackson Brothers, Easley – Gospel
  • Harold Vernon Riddle, Spartanburg – Old-Time Fiddling
  • “Colonel” Gene Wyatt, Spartanburg – Traditional Country Flat Pick Guitar
  • Veronica D. Gerald, St. Helena Island – Advocacy, Gullah Culture

1998

  • Tom Boozer, Yonges Island – Decoy Carving
  • Nick Hallman, Pickens – Old-Time Country Music
  • Buford Mabry, Sumter – Storytelling
  • Carolyn “Jabulile” White, James Island – Storytelling
  • Bill Wells, West Columbia – Advocacy, Bluegrass Music

1997

  • Marie Brailey, Orangeburg – Chair Caning
  • Clarence Jackson, Moncks Corner – Old-Time Country & Bluegrass Music
  • Geneva Lena Loewe, Awendaw – Quiltmaking
  • Charles “CeCe” Williams, Awendaw – Cast Net Making & Cane Carving
  • Ron & Natalie Daise, Beaufort – Advocacy, Gullah Culture & Language

1996

  • Bobby Branton, Awendaw – Bladesmithing
  • Claude Casey, Johnston – Western Swing Music
  • Wade Leitner, Lexington – Instrument Making
  • Pat Ahrens, Columbia – Advocacy, Bluegrass Music

1995

  • All Male Chorus of Blacksburg, Blacksburg – Gospel
  • Agnes Brown, McClellanville – Gullah Traditions
  • Ike Carpenter, Trenton – Furniture Making & Woodcarving
  • Roger Bellow, Folly Beach – Advocacy, Old-Time Country Music

1994

  • James Bollack, Port Royal – Cast Net Making
  • Mary Alberta Green, Andrews – Quiltmaking
  • Deacon Robert E. Nelson, Sr., and
  • The Springfield Baptist Singing Convention, Greenwood  – Shape-Note Music
  • Henry Smith, Georgetown – African-American Sacred Music & Work Songs
  • Hallelujah Singers, Beaufort  – Advocacy, Gullah Music & Storytelling

1993

  • The Brotherhood Gospel Singers, Mount Pleasant – Gospel
  • Archie Hunter, Florence – Furniture Making
  • The Lucas Sisters, Charleston – Gospel
  • Old Morrisville Brass Band, Andrews – Jump-Up Band
  • Catawba Cultural Preservation Project, Rock Hill – Advocacy, Catawba Indian Culture

1992

  • The James Bing Note Singers, Williston – Shape Note Music
  • The Kittrell Sisters, Columbia – Cowboy Music
  • Lucas Family, Gaston – Bluegrass & Old-Time Country Music
  • Louise Nesbit, Pawleys Island – Quiltmaking

1991

  • J.D. Benson, Seneca – Mouth Harp
  • Joe Cumbee, McClellanville – Painting
  • Billy Henson, Lyman – Alkaline-Glazed Pottery
  • The Malloy Family, Chesterfield – Gospel

1990

  • Grover Hammond, Clarks Hill – Split-Oak Basketmaking
  • Moving Star Hall Singers, John’s Island – Praise House Spirituals
  • Mt. Pleasant Sweetgrass Basketmakers’ Association, Mount Pleasant – Sweetgrass Basketry
  • Drink Small, Columbia – Blues Music

1989

  • Sara Ayers, West Columbia – Catawba Pottery
  • Carrie Grate Coachman, Pawleys Island – Quiltmaking
  • James Harbin, Jr., Anderson – Shape-Note Music
  • The Jarvis Brothers, Orangeburg – Gospel

1988

  • Elbert Brown, Pendleton – Split-Oak Basketmaking
  • The Chosen Sisters, Georgetown – Gospel
  • DeWitt “Snuffy” Jenkins & Homer “Pappy” Sherrill,
  • Columbia & Chapin – Bluegrass & Old-Time Country Music
  • Philip Simmons, Charleston – Blacksmithing